Motywacja do ćwiczeń - 3 założenia

Motywacja do ćwiczeń - Sportowe plakaty motywacyjne

Motywacja do ćwiczeń to słowo-klucz powtarzane niemalże prze wszystkich związanych z treningami. Ludzie szukają motywacji, żeby schudnąć, nabrać masy mięśniowej, częściej się rozciągać lub żeby poprawić ogólną sprawność. Można by tak bez końca wyliczać powody, dla których potrzebują wiary w to, że im się uda, oraz energii, by realizować swoje postanowienia. Jednak tak naprawdę są 3 sprawdzone założenia jeżeli chodzi o motywację.

1. Wypoczęty centralny układ nerwowy

Czy kiedy trenujesz układasz plan treningowy, myślisz o układzie nerwowym? Początkujacy trenujący na pewno nie. Zakładam też, że mało doświadczeni trenerzy też tego nie robią. Faktem jest jednak, że nawet najlepszy mówca motywacyjny czy trener o dużych zdolnościach i autorytecie nie pomogą , jeśli ktoś jest przetrenowany i najzwyczajniej w świecie zmęczony. Motywacja do ćwiczeń jest zawsze kiedy jesteś wypoczęty. Właśnie w tym miejscu warto wspomnieć o centralnym układzie nerwowym.

Centralny układ nerwowy inaczej też ośrodkowy układ nerwowy może ulec takiemu samemu przepracowaniu jak mięśnie. Dzieje się tak najczęściej wtedy, gdy oprócz bardzo intensywnych treningów w naszym życiu wydarza się coś stresującego (np. zmiany pracy, rozstanie). Przetrenowanie negatywnie wpłynie nie tylko na motywację, ale i koncentrację czy brak koordynacji. Jak dbać o układ nerwowy? Po pierwsze, zmodyfikować program treningowy. Po drugie, więcej odpoczywać i spać. Po trzecie, dostarczać organizmowi wszystkie potrzebne makroskładniki, witaminy i minerały. 

2. Motywaćja do ćwiczeń to obranie celu

Drugi dobry motywator to właściwy cel. Zacznij więc od obrania go lub obrania dla swojego Klienta czy Zawodnika, bo to właśnie dzięki niemu będziesz lub będzie robić postępy treningowe w kolejnych tygodniach i miesiącach.

Jakie to mogą być cele? Sprawdzą się takie, które pozwolą Ci się wykazać, np. zawody, rywalizacja, nagrody i medale, które możesz zdobyć lub zdobyć twój Klient. To nie muszą być konkurencje na zawodowym, światowym poziomie. Wystarczą lokalne konkursy. Przygotowując się do nich, będzie przyświecał cel wygranej.

A co jeśli nie chcesz brać udział w konkursach i z kimkolwiek rywalizować albo Twój klient nie ma takich ambicji ? Na to też jest rozwiązanie. Rywalizuj przede wszystkim ze sobą lub wksaż to swojemu klientowi. Pokonuj swoje słabości, bij ustanowione przez  rekordy, udowadniaj , że można jeszcze więcej (oczywiście w granicach zdrowego rozsądku i bezpieczeństwa treningu).

3. Ustalony plan

Plan to podstawa każdego działania. Nie chodzi tylko o treningi, ale o wszystkie cele, jakie obieramy w życiu. Aby miały szansę się zrealizować, musimy wcześniej stworzyć konkretny plan działania. Ustalony plan to też koncentracja.

Motywacja do ćwiczeń - koncentracja

Treningi nie są wyjątkiem, a dobry plan będzie tutaj motywatorem. Dzięki niemu duży cel rozkłada się na kilka mniejszych, można bez problemu monitorować wyniki i postępy, dokładnie znać ścieżkę.

Dopiero, kiedy połączymy te trzy motywatory, czyli wypoczęty układ nerwowy, obrany cel i dobrze napisany plan, mamy pełny przepis na motywację. Czy możemy coś do niego dodać? Powiedziałbym, że tak, ponieważ "kopa" dodają nam motywatory typu aplikacje, gadżety itp. Lubimy oglądać trenerów na YouTube albo słuchać przemów znanych osób ze świata Sportu i treningu.

U mnie sprawdzają się także cytaty, motywujące sentencje i hasła, dzięki którym afirmuję się, że mogę osiągnąć jeszcze więcej. Dobrze mieć je zawsze przy sobie, na przykład w formie plakatu motywacyjnego powieszonego nad biurkiem. Dzięki spojrzeniu na plakat i przeczytaniu sentencji rośnie we mnie wiara we własne możliwości i to, że wszystko zależy ode mnie. Najlepiej zamówić taki wydruk ze sprawdzonego miejsca, żeby mieć pewność jakości. Polecam np. sklep wydrukidladomu.pl, gdzie znajdziecie wiele wzorów i haseł plakatów. Plakaty tupu "motywacja do ćwiczeń" znajdziecie tutaj >> Sklep ma program partnerski i możecie skorzystać z mojego kodu rabatowego (jest ważny do końca 2018) . Wpisz FULLPROGRESS a dostaniesz 10% zniżki.

Z tego wpisu zapamiętaj

Z tego wpisu zapamiętaj, by motywacja do ćwiczeń była zawsze, najpierw zadbaj o motywację płynącą z trzech pierwszych źródeł.  Nie rezygnuj jednak z gadżetów i aplikacji, ponieważ często to właśnie one utrzymują w nas sportowego ducha walki.

Podziel się - udostępnij

Podziel się tym wpisem jeżeli uważasz,  że może się przydać innym trenerom.  Na pewno masz ich wśród znajomych. Twoje działanie może poprawić jakość usług trenerów, to z kolei przełoży się na wynagrodzenia od Waszych klientów, dzięki.