Zapisywanie treningów - Dlaczego  warto to robić

Mateusz Grabowski - Zapisywanie treningów

Każdy kto mnie zna albo widzi jak prowadzę treningi może z pewnością stwierdzić, że wyróżnia mnie wśród innych Trenerów zapisywanie każdego treningu. Ponad 99 % Trenerów tego nie robi. Dlaczego więc ja tak ciągle wszystko zapisuje ? Mam słabą pamięć ? Zdecydowanie nie. 

Oto podstawowe cele :

1) Prowadzenie progresji

 Wiele razy wspominałem, że trening bez progresji nie ma sensu. No chyba, że naszym celem nie jest poprawa czegokolwiek. Organizm ludzki adaptuje się do nowych bodźców i aby poprawić wygląd i możliwości fizyczne trzeba ciągle podnosić poprzeczkę, czyli trenować z większymi ciężarami, robić więcej powtórzeń w seriach, skracać przerwy, utrudniać ćwiczenia itd. 
    Jeśli Trener ma więcej niż 2 Podopiecznych i pamięta wszystkie obciążenia, powtórzenia itd. w każdym ćwiczeniu, to jestem pod wrażeniem. Jeśli ktoś prowadzi więcej niż 10 osób to już raczej nie realne.  
    Przy dłuższym czasie współpracy każdy Podopieczny  może dokładnie prześledzić jak duży progres zrobił w porównaniu do tego co było na początku. Dzięki temu łatwiej jest się zmotywować do kolejnych treningów. 

2) Zapisywanie treningów a cykliczność treningów

Nie tylko progres w poszczególnych jednostkach treningowych jest potrzebny. Dla długofalowego rozwoju niezbędna będzie cykliczność treningów. 
    W dyscyplinach sportu jest to rzecz oczywista ale i w amatorskim, nastawionym na poprawę sylwetki treningu, cykle treningowe pozwolą długofalowo zmaksymalizować postępy i osiągnąć różne cele. Przy takim podejściu organizm tak łatwo się nie zaadaptuje i ciągle będzie musiał się dostosowywać i poprawiać nasze możliwości fizyczne. 
    Przy zapisywaniu treningów możemy to dokładnie rozplanować w czasie, a dodatkowo, gdy wracamy do już stosowanego cyklu treningowego, widzimy jakich obciążeń i innych zmiennych treningowych używaliśmy i teraz możemy zacząć z wyższego poziomu. 
    Jeżeli ktoś zakłada długofalową współpracę z Podopiecznym i jego spektakularne postępy to bez cykliczności i dokładnego jej zaplanowania raczej się nie obejdzie. 

3)Testy

Zapisywanie treningów

Osobiście nie stosuję ich u każdego, bo moi Podopieczni mają różne cele, ale u większości osób pewne sprawdziany są przydatne i dają dużo satysfakcji i motywacji do dalszej ciężkiej pracy. 
    Testować możemy na przykład jakie ciężary jesteśmy w stanie podnieść w podstawowych ćwiczeniach ale także różne wyzwania wytrzymałościowe jak na przykład ile razy się podciągniemy albo ile czasu utrzymamy plank. 
    Jeśli zapiszemy wyniki to możemy je wszystkie łatwo porównać. Na pewno bardzo motywujące będzie gdy nasz Podopieczny poprawi wszystkie swoje wyniki, a i dla Trenera satysfakcja jest ogromna. 

    Jak widać zapisywanie treningów i ich długofalowe planowanie daje ogromne korzyści. Ja robiłem tak od początku mojej pracy. Każdy Podopieczny ma swoją teczkę gdzie przechowuję wszystkie treningi. U niektórych są już dwie teczki, bo pracują ze mną parę lat i mają już dużo ponad 100 treningów. Dzięki temu, że mogę prześledzić dokładnie ich drogę treningową potrafię tak dopasować wszystkie parametry by wciąż robili postępy i nie tracili motywacji. 
 

 Zapraszam do zapoznania się z moim blogiem i stroną na facebooku >>

 

Podziel się - udostępnij

Podziel się tym wpisem jeżeli uważasz,  że może się przydać innym trenerom.  Na pewno masz ich wśród znajomych. Twoje działanie może poprawić jakość usług trenerów, to z kolei przełoży się na wynagrodzenia od Waszych klientów, dzięki.