Żonglerka piłką nożną - testowanie i progresja

żonglowanie piłki nożnej

Dla jednego z naszych klientów opracowaliśmy plan testów piłkarskich i monitorowania postępów przygotowania motorycznego. Zatrzymaliśmy się w momencie, w którym zaczęliśmy się zastanawiać, czy w planie powinien znajdować się test żonglowania i czy w ogóle ma on sens. 

Jestem osobą, która testowała by wszystko.  Jestem przekonany, że testy to jedna z najlepszych form badania postępów zawodników. Poza tym “tylko coś, co da się zmierzyć, da się poprawić.” Liczby mają wielką moc ;).  

Rozsądek natomiast podpowiada, że testy są dobre, ale muszą  mieć piłkarskie przełożenie i odzwierciedlać zachowania na boisku. Po namyśle i rozpisaniu argumentów udało mi się znaleźć  złoty środek. Jeżeli ciekawi  Cię jakie argumenty wziąłem pod uwagę, by  móc zaproponować test żonglerki w klubie, przejdź do dalszej części artykułu.  Wiedz też, że przemyślenia te dotyczą młodych  zawodników, w wieku poniżej 18 lat. 

Test żonglowania piłką nożną rozumiany jest tutaj  jako sprawdzian maksymalnej ilości odbić piłki, bez opuszczenia jej na ziemię.

Co sprawdza test żonglerki?

Jeżeli mielibyśmy jakkolwiek zakwalifikować ten test, najpopularniejsze wśród trenerów jest wrzucenie go do testów techniki indywidualnej. Chyba każdy zgodzi się,  że ilość odbić i "lekkość" w żonglowaniu  powie nam jak dany zawodnik obchodzi się z piłką i jak ją "czuje"

Naszym zdaniem test żonglerki pośrednio  można zaliczyć do testów przygotowania motorycznego. Wyróżnia się dwie mało popularne zdolności motoryczne. Są nimi  koordynacja i balans. Wszyscy zawsze koncentrują się na: 

  • Sile, 
  • Szybkości,  
  • Zwinności,
  • Wytrzymałości. 

 lub tak jak my stawiają na moc. Mało jest jednak materiałów, a tym samym praktycznych zastosowań i skupiania się nad balansem i koordynacją. Można je zmierzyć, lecz  do tego potrzebne są specjalne urządzenia. Sprawdzian żonglerki (zwracam uwagę - pośrednio) może nam powiedzieć co nieco na temat tych właśnie zdolności motorycznych .

Moim zdaniem test żonglerki  to sprawdzian jeszcze jednej ważnej umiejętności, ale o tym na końcu.

Co to znaczy “dobry piłkarz”?

Wynik zawodnika na poziomie 200 czy  34 odbić piłki  nie odpowie nam pytanie,. czy jest on dobrym piłkarzem. Nawet zakładając, że test żonglerki jest testem techniki, nie znaczy że zawodnik wykorzysta żonglowanie piłki na boisku. 

Ale…

Zakładając że żonglowanie świadczy o “czuciu” piłki, jeżeli  jakiś młody zawodnik dobrze ją czuje,  lepiej przyjmuje ją i  podaje, a także swobodniej zrobi drybling. 

Uważam również,  że lepiej poradzi on sobie z elementem rozumienia gry i analizą sytuacji na boisku.  

Wyobraźcie sobie, jak wygląda prowadzenie piłki przez młodego piłkarza, rozglądanie się  i analizowanie pola gry. Zawodnik kątem oka obserwuje zarówno boisko, jak i piłkę sprawdzając, czy  ma ją przy sobie. Ten, który  prowadzi piłkę i czuję ją, robi to podświadomie. Jego mózg ma więcej czasu na monitorowanie  tego, co dzieje się na boisku, a nie kontrolę prowadzenia piłki. 

Warunki takie, jak w trakcie meczu

Warunki takie, jak w trakcie testu żonglerki nigdy się nie zdarzą w czasie meczu. Zawodnik nigdy nie będzie potrzebował odbić bez opuszczenia piłki  na ziemię więcej niż na przykład  50 razy. 
No,  prawie nigdy

Warunki w trakcie testu są zupełnie inne. Choćby to, że nie mamy tu do czynienia z przeszkadzającym zawodnikiem. 

Ale... 

Myślę, że zgodzisz się ze mną,  że może wystąpić  na boisku sytuacja,  gdzie drybling i pojedynek 1 na 1 może się odbyć np z 3 odbiciami piłki w powietrzu. Tylko ktoś, kto dobrze ją czuje,  może sobie pozwolić na takie działanie. 

I tu dochodzimy do często poruszanego w ostatnim czasie  tematu kreatywności zawodnika. 

Jedna rzecz to to, że zawodnik nie może bać się niekonwencjonalnego dryblingu. 
M Musi on mieć w arsenale kilka zagrań, tak aby móc wykonać coś nowego 
Powinien on  potrafić to dobrze robić. 

Jak ma się tego nauczyć i poszerzać wachlarz różnych zagrań, jak nie w zabawie z piłką?

Klasyfikacja testów

To, czym przekonaliśmy się do wrzucenia do planu testów żonglerki to fakt, iż wykonujemy test w formie zabawy. Zdecydowałem się wprowadzić pewną klasyfikację testów. Jednym są testy na fotokomórkach, gdzie sprawdzamy przyspieszenie zawodnika.

Przy okazji - zapraszam do współpracy

Czym Innym jest natomiast test żonglerki. Ten pierwszy bardziej profesjonalny test może nam służyć do długoterminowego śledzenia postępu zawodnika (nazwijmy go testem okresowym). Żonglerka piłką nożną jako test zaliczyłbym natomiast do kategorii testów treningowych (nazwa autorska ;)) . Sam wynik nie służy nam do tego, by oceniać  postęp zawodnika, lecz  po to, by wprowadzić w trening element grywalizacji, zabawy, frajdy. Sam test żonglerki jest formą treningu, a nie sprawdzianem dającym nam późniejszy pogląd na profil zawodnika.

Grywalizacja w treningu

Grywalizacja rozumiana jest tutaj jako rywalizacja pomiędzy zawodnikami. Kto odbije więcej:ja czy ty.

Dobrze  wprowadzić w zawodnikach kult rywalizacji samych ze sobą.

W zeszłym miesiącu robiłem 78 powtórzeń,  teraz staram się zrobić 100.

Dobrze byłoby  wyrobić w zawodnikach nawyk stawiania sobie poprzeczki. Więcej. Szybciej. Lepiej - pracuj ciężej .Najważniejsze, by trening nie przyjmował formy 5- minutowego odbijania piłki. Trzeba pokazać zawodnikom, że kontrolujemy ich wyniki. Trener musi się w to zaangażować. Obserwować,  liczyć na głos i notować.. To dla zawodnika liczby mają być ważne;  dla samej kadry szkoleniowej nie aż tak bardzo. Dodatkowo, dzięki wprowadzeniu klimatu testu w takie zadanie jak żonglerka, uzyskamy od zawodników skupienie na co najmniej  5 minut.

Skupienie

Żonglerka piłką nożną jako test co jeszcze sprawdza ? Moim zdaniem jest to umiejętność skupienia. Podstawą treningu mentalnego jest umiejętność koncentracji. Każdy trener chciałby, żeby jego zawodnicy byli skupieni podczas treningu. Nie mówiąc już, jak ważna jest taka umiejętność w trakcie meczu. Kiedy coś pójdzie nie tak, kiedy sędzia popełnił niesprawiedliwy błąd, kiedy jest hałas, bo rodzice kibicują. Wtedy właśnie chcielibyśmy, żeby zawodnicy byli skupieni na swoich zadaniach. Wymagamy od nich koncentracji, ale musimy ją z nimi ćwiczyć. Zalecamy, by zacząć od podstaw, czyli żonglerki  w formie testów.

Dlaczego testuje ona umiejętność skupienia? To bardzo proste.  Jeżeli wiemy, że zawodnik jest w stanie zrobić 100 odbić, a w następnym teście zrobi 15 to znak, że teraz się nie skupił. Nie musimy z  nim pracować nad techniką. Taki zawodnik lub zawodniczka powinna pracować nad koncentracją tak, aby umieli  to zrobić wtedy, kiedy jest to wymagane. 

Przykłady progresji żonglerek

Pamiętajmy, że jak każde inne ćwiczenie, im dłużej się je wykonuje, tym przestaje ono dawać zamierzony bodziec treningowy. Nawet żonglerka piłką nożną nadaje się żeby progresować. W końcu 50% twojego zespołu będzie robiło 300 odbić, a przeznaczyliśmy na tę zabawę 5 min. Trudno będzie przeprowadzić taki trening wśród doświadczonych zawodników powyżej 18 roku życia. 

W związku z tym, utrudniajmy: 

  • Pierwsze odbicie powinno być kolanem, drugie -  stopą.  Dopiero to liczymy jako 1 i od początku kolano, stopa, kolano, stopa.
  • Do punktu  1 dodajemy głowę. Kolno, stopa ,glowa są  liczone jako 1, a  kolano, stopa, głowa jako 2.
  • Lewa noga, prawa noga. Musi być to wykonywane na zmianę.
  • Żonglowanie z chodzeniem. Żongluj ale przejdź połowę boiska. Jedna połowa to 1 punkt.
  • W trakcie żonglowania kolega obok zadaje proste zadania typu działania matematyczne czy pytania o to, w jakiej drużynie gra dany piłkarz.
  • Podczas żonglowania zmuszamy zawodnika do spoglądania na bok. Rozpraszamy go, na przykład  kolega obok pokazuje na palcach liczby. Żonglujący mówi, jaka to liczba lub  mnoży je czy  dodaje. 

4 i 5 i 6 punkt to ewidentnie wersje z ćwiczeniem percepcji i koncentracji.

Lub na sam koniec - 10 testów żonglowania jak na filmie poniżej -  a wynikiem jest suma każdego testu

Jeżeli  macie jeszcze jakieś inne pomysły na urozmaicenie żonglowania, dajcie znać w komentarzach. Napiszcie również czy któryś z argumentów przekonał Was do takiego testu treningowego. 

Podziel się - udostępnij

Podziel się tym wpisem jeżeli uważasz,  że może się przydać innym trenerom.  Na pewno masz ich wśród znajomych. Twoje działanie może poprawić jakość usług trenerów, to z kolei przełoży się na wynagrodzenia od Waszych klientów, dzięki.